Składniki kosmetyków przyczyniające się do powstawania trądziku

Być może obiło Ci się o uszy pojęcie „składniki komedogenne”. Oznacza to nic innego, jak składniki które wywołują lub zwiększają prawdopodobieństwo zaczopowania ujść gruczołów łojowych, czyli potocznie zwanych zatkanych porów. Jednak pojęcie składnik trądzikogenny może nie brzmieć znajomo – są to substancje powodujące lub zaostrzające trądzik. Wszystkie te składniki mogą się ukrywać w składach produktów dedykowanych skórom trądzikowym, powodując nieefektywne leczenie skór problematycznych z tendencją do wyprysków.

Na co zwrócić uwagę?

 • LANOLINA – nazwa wywodzi się od słów ‚lana’, czyli wełna oraz ‚oleum’, czyli olej. Lanolina jest substancją tłuszczową pozyskiwaną z wełny owiec. Mimo, że to bardzo dobrze znany emolient o właściwościach nawilżających, może mieć również właściwości komedogenne, powodując powstawanie zmian trądzikowych.
 • ŚRODKI ZAPACHOWE – sztuczne środki zapachowe mogą zwiększać trądzikowy stan zapalny, uwrażliwienie skóry oraz fotowrażliwość.
 • SZTUCZNE BARWNIKI – w badaniach niektóre z tych barwników, które są pochodnymi smoły węglowej, wykazywały silne właściwości komedogenne i trądzikogenne.
 • OLEJE MINERALNE – oleje mineralne są okluzyjne (fizycznie blokują utratę wody w warstwie rogowej). Są wykorzystywane w wielu produktach, jednak bardzo często zdarza się, że powodują i / lub nasilają trądzik .

Active Clearing Tease Image2

W doborze produktów do pielęgnacji skóry ze zmianami trądzikowymi należy wykluczyć substancje komedogenne i trądzikogenlne. Z kolei bardzo ważne jest, aby włączyć substancje aktywne pomagające ograniczyć wzrost bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe oraz łagodzące stan zapalny.

Bardzo często zdarza się, że klientki próbują na własną rękę leczyć trądzik w domowym zaciszu i eksperymentują z pielęgnacją. Niestety, ale przynosi to efekt odwrotny od zamierzonego. Dobór odpowiedniej pielęgnacji domowej nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać. Wymaga to doświadczenia oraz wiedzy o fizjologii skóry oraz mechanizmach w niej zachodzących. Warto więc skorzystać z profesjonalnego, indywidualnie napisanego beauty planu, który uwzględni konkretne produkty i kroki pielęgnacji domowej. Z doświadczenia swojego oraz wielu zadowolonych klientek wiem, że odpowiednio dobrane produkty bardzo szybko przynoszą satysfakcjonujące efekty.

3 myśli w temacie “Składniki kosmetyków przyczyniające się do powstawania trądziku

  • kosmetyczkacambridge pisze:

   Witaj Aniu,
   Niestety, ale nie jestem w stanie polecić kosmetyków ‘w ciemno’, bez analizy skóry, wywiadu z klientem. Na stany trądzikowe składa się wiele kwestii, więc zdrowa skóra i odpowiednia pielęgnacja to coś więcej, niż same kosmetyki.
   Jeżeli masz możliwość – zapraszam na konsultację i zabiegi w gabinecie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s