CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA KOSMETYKÓW KOLOROWYCH

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat czysto techniczny, czyli podzielę się z Tobą moim sposobem na utrzymanie kosmetyków do makijażu w możliwie największej czystości. Nie mam tutaj na myśli przecierania pudełeczek / opakowań z kurzu czy resztek kosmetyków, ale czyszczenie konkretne danego kosmetyku.

Kiedy byłam jeszcze w szkole i miałam zajęcia z makijażu, bardzo zainteresował mnie higieniczny aspekt. Co prawda, do dyspozycji mojej, jak i innych dziewcząt w grupie, była masa jednorazowych aplikatorów, ale to nie wszystko. Zaczęłam więc szukać sposobu, jak zachować w czystości kosmetyki kolorowe – zarówno te nowe, jak i używane już przez jakiś czas. O ile w przypadku większości fluidów, lub produktów z aplikatorem / pompką sprawa jest oczywista i nie wymaga zachodu, to trochę więcej problemu było z pomadkami i kosmetykami prasowanymi (takie zdecydowanie dominują w mojej kosmetyczce!).

czyszczenie kolorowki

O tym, że nie pożyczamy nikomu swoich pomadek oraz produktów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, nie muszę Ci chyba przypominać. Jednak nie oznacza to, że kurz, bakterie oraz inne drobnoustroje nie wiodą beztroskiego życia na Twojej pomadce. Gromada mieszkańców kosmetyków kolorowych jest bardzo zróżnicowana:

bakterie.png

Najgorszy i zarazem najcięższy do okiełznania jest gronkowiec. Kto kiedykolwiek miał z nim do czynienia, doskonale zdaje sobie sprawę, jakiej skali szkody może spowodować ta na pierwszy rzut oka ‚niepozorna’ bakteria.

Bakterie są wszędzie, więc teraz każda z nas ma wyrzucić wszystkie swoje kosmetyki co 2 – 3 miesiące i odświeżać swoją toaletkę? Mało prawdopodobne wydaje mi się takie postępowanie… Skoro można bez problemu czyścić pędzle i narzędzia kosmetyczne, musi też być sposób na to, aby czyścić kosmetyki kolorowe…

No i mam! Może dla Ciebie to nic odkrywczego, podejrzewam, że to sposób bardzo dobrze znany dziewczynom zajmującym się makijażem na nieco większą skalę, ale może akurat podsunę Ci łatwy sposób na dezynfekcję produktów do make-up’u.

Cała procedura jest łatwa, szybka i zupełnie nieskomplikowana do wykonania w warunkach domowych.

Co potrzebujesz, aby wyczyścić i zdezynfekować kosmetyki kolorowe?

  • Alkohol izopropylowy lub jego roztwór z wysoką zawartością alkoholu (ja używam 99,9%, ale te z zawartością alkoholu 70% i więcej również będą się nadawać, o ile nie mają w składzie niepotrzebnych ‚ulepszaczy’);
  • butelkę z atomizerem (może być dowolna czysta buteleczka od produktów w spray’u);
  • kosmetyki kolorowe o stałej konsystencji czyli: pomadki i kosmetyki w formie sztyftu (korektory), prasowane pudry / bronzery / róże, prasowane cienie do powiek etc.
  • chusteczka higieniczna lub papierowy ręcznik.

d24ee10ae5c473b65c09e1a5a800e507

Alkohol izopropylowy przelej do buteleczki z atomizerem, rozłóż na czystej chusteczce jednorazowej swoje kosmetyki i psikaj wszystko po kolei. Co ważne – alkohol izopropylowy nie wpływa, ani nie narusza formy kosmetyków. Następnie poczekaj, aż alkohol wyparuje, a kosmetyki wyschną. Izopropanol bardzo szybko się ulatnia, więc kosmetyki wysychają w kilkadziesiąt sekund, maksymalnie w kilka minut.

Alkohol izopropylowy ma silne właściwości odkażające i dezynfekujące, wspaniale usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym nawet tłuszcz. Poza tym izopropanol ma szerokie działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Warto taki zabieg robić raz na jakiś czas.

Jak dbasz o swoją kolorówkę? Masz jakieś sprawdzone sposoby, a może również sięgasz po alkohol izopropylowy? A może jeszcze nigdy nie czyściłaś swoich kosmetyków? Dajcie znać!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s